КОНГРЕС LIDC 2013 В КИЄВІ

19-22 вересня 2013 р.

З 19 по 22 вересня 2013 року в Києві вперше проходив щорічний Конгрес Міжнародної ліги конкурентного права - LIDC (Швейцарія), який зібрав понад 100 учасників з усього світу (Бразилія, Японія, США, Європа, Австралія, СНД), серед яких авторитетні вчені, провідні практикуючі експерти в галузі конкурентного права та інтелектуальної власності, представники європейських та українських антимонопольних відомств.

Міжнародна ліга конкурентного права (LIDC) є об'єднанням професіоналів, створеним з метою вивчення конкурентного права, права інтелектуальної власності, а також проявів недобросовісної конкуренції. Щорічний Конгрес LIDC проводиться вже більше 20-ти років і є однією з найбільших міжнародних подій у сфері конкурентного права та інтелектуальної власності, за підсумками якої приймаються резолюції з можливими рішеннями розглянутих проблемних питань та рекомендаціями для державних органів.

Цього року приймаючою стороною Конгресу в Києві виступила Асоціація протидії недобросовісній конкуренції - АПНК (Україна), офіційний представник LIDC в Україні. Спонсорську підтримку Конгресу надали юридичні компанії - Asters та Arzinger, що активно працюють і практикують у сферах антимонопольного права та інтелектуальної власності.

«Асоціації протидії недобросовісній конкуренції , офіційному представнику LIDC в Україні, випала величезна честь проводити в Україні такий масштабний і важливий захід, одне з найбільших подій у сфері конкурентного права та інтелектуальної власності. Особливо ми пишаємося тим, що за понад 20-річну історію Конгрес уперше проходив за межами Європейського Союзу і саме в Україні, що ще більше підкреслює важливість даної події для України в рамках налагодження міжнародних відносин, позиціонування нашої країни на світовій арені як країни, що поважає і розвиває конкурентні відносини в бізнесі та суспільстві»,  - коментує  Сергій Шкляр,  к.ю.н., президент АПНК в Україні.

Відкриваючи Конгрес,  Василь Цушко,  Голова Антимонопольного комітету України (АМКУ ) подякував учасникам та організаторам за вибір саме Києва місцем проведення Конгресу та розгляд тем, якими сьогодні займається антимонопольне відомство України. Пан Цушко підкреслив, що антимопонопольне законодавство України створено практично завдяки і за допомогою провідних європейських і світових експертів, воно постійно вдосконалюється і поліпшується.

У своїй роботі Антимонопольний комітет України активно залучає і звертається за порадами до міжнародних експертів. Так, в ході роботи над Програмою розвитку конкуренції на 2014-2024 рр.  активно залучалися експерти ЮНКТАД, МРАП та інші міжнародні експерти, в результаті чого Комітет отримав хороші і серйозні матеріали, які були імплементовані й використані при доопрацюванні Програми.  «Програма буде прийматися як законопроект. Вона була затверджена Урядом ще у серпні, зараз проходить формальності і подається до Парламенту. В її підготовці брали участь і міжнародні експерти, і практично всі органи влади, аж до обласного рівня, вчені, юридичне середовище, залучалися компанії. Ми постаралися максимум враховувати всіх, щоб Програма потім працювала ... З допомогою європейських експертів розроблений і вже знаходиться на розгляді Парламенту законопроект про державну допомогу суб'єктам господарювання, що також сприятиме розвитку конкуренції», - зазначив Василь Цушко.

У цьому зв'язку проведення міжнародного Конгресу з конкурентного права в Києві є особливо важливим в рамках розвитку конкуренції в Україні.  «Ми впевнені, що в результаті роботи Конгресу, ми отримаємо важливий і цікавий матеріал для аналізу і вивчення, поділимося своїм і дізнаємося досвід міжнародних колег, який використовуємо для поліпшення ефективності роботи Комітету»,  - підсумував пан Цушко.

АПНК в тісній співпраці з офісом і науковим комітетом LIDC розробили програму, присвячену таким актуальним питанням, як антимонопольне регулювання роздрібного ринку продовольчих товарів, недотримання політик CSR, недобросовісна комерційна практика та стягнення збитків завданих порушенням у сфері антитрасту, справедливі стандарти FRAND, торгові знаки та ринкові аспекти нових доменів верхнього рівня, дотримання антимонопольного законодавства. Доповідачами з даних питань виступили поважні і відомі міжнародні експерти у сфері конкуренції, серед яких:  проф. Фредерік Жанні,  Бізнес школа ESSEC (Франція);  Гай Тріттон,  HOGARTH CHAMBERS (Великобританія);  проф. Анселм Камперман Сандерс,  Університет Маастрихту (Нідерланди);  др. Клавдія Тапія,  LL.M., BlackBerry (Німеччина);  др. Сілвія Цекелі, Європейська Комісія;  Річард Вольфрам,  адвокат (США);  Крістіан Лойо,  ETSI (Франція);  проф. Мюрьєль Шаньї,  Університет Версалю (Франція);  Брюс Кілпатрік,  Addleshaw Goddard (Великобританія);  др. Марко Хартманн-Рюппель,  Taylor Wessing (Німеччина);  др. Торстен Беттінгер,  LL.M., Bettinger Schneider Schramm (Німеччина).

Окрема панель була присвячена питанням дотримання антимонопольного законодавства і основним проблемам розвитку економічної конкуренції в Україні та Росії. Свої доповіді представили  Микола Бараш,  державний уповноважений, Антимонопольний комітет України,  Андрій Циганов,  заступник керівника Федеральної антимонопольної служби Росії,  Герман Захаров,  консультант Юридичної фірми АЛРУД, Виконавчий директор Некомерційного партнерства «Сприяння розвитку конкуренції в країнах СНД» (Росія), а також Наталія Іваницька, к.ю.н., експерт Асоціації протидії недобросовісній конкуренції, старший юрист Адвокатського об'єднання Arzinger (Україна). Модерував секцію  Олександр Вознюк,  радник, практика Антимонопольного права, Asters (Україна).

Микола Бараш у своїй доповіді «Шляхи розвитку реалізації конкурентної політики в Україні» розповів про результати роботи антимонопольного відомства в Україні за час дії сучасної системи конкурентного законодавства України (з березня 2002 р.), в числі яких припинення 39000 порушень, у тому числі винесення більше 5800 рекомендацій. Істотними причинами скоєння таких порушень він назвав недосконалість структури ринків, кризові прояви в економіці, низький рівень ефективності механізмів саморегулювання і вплив обмежень конкуренції міжнародного походження. Основними напрямами розвитку конкурентної політики України, за словами пана Бараша, є модернізація роботи органів АМКУ, удосконалення законодавчої бази у сфері розвитку та захисту конкуренції та створення механізму координації діяльності органів влади з реформування й розвитку ринкових відносин.

Досвідом роботи антимонопольних відомств і дією конкурентного законодавства в Росії поділився Андрій Циганов. Так, статистика за 2012 рік свідчить, що Федеральною антимонопольною службою Росії було відкрито понад 10 000 справ, в тому числі виявлено 8173 порушень антимонопольного законодавства та накладено штрафів на 11,6 млрд. рублів (близько 380 млн. доларів США). До досягнень роботи російського відомства пан Циганов також відніс зниження тиску на бізнес за рахунок зменшення контролю над економічними концентраціями в частині контролю за злиттями й поглинаннями. Так, в 2014 році планується повністю скасувати порядок подання повідомлень до антимонопольного відомства при угодах економічної концентрації. У довгостроковій перспективі ФАС Росії ставить собі завдання підвищення ефективності правозастосування на основі кращих світових практик і зменшення адміністративного тиску на бізнес. Дані завдання відображені в довгостроковій стратегії до 2024 року, затвердженої ФАС Росії в 2013 році.

Продовжив тему антимонопольного регулювання в Росії Герман Захаров, розповівши про бачення бізнесу формування ефективної конкурентної політики. Позитивними впливами змін законодавства щодо антиконкурентних угод, за словами пана Захарова, є поділ складів антиконкурентних угод і антиконкурентних узгоджених дій, лібералізація регулювання вертикальних угод та розробка методик та роз'яснень законодавства. При цьому є ризик зниження стандартів доказування (підміна понять оцінки впливу на конкуренцію і аналізу ринку).

У свою чергу, Наталія Іваницька зупинилася на деяких питаннях функціонування антитраст-системи в різних юрисдикціях , які є предметом активної дискусії, оскільки від підходу до їх розв'язання залежить модель як ефективного функціонування бізнес структур, так і регулювання їх поведінки антимонопольними органами державної влади. Зокрема, Наталія розкрила особливості підходів у США, ЄС, Росії та України до розв'язання таких питань, як: картелі, узгоджені дії, паралельне поведінку, стандарти доведення, Leniency, методика визначення розміру штрафів.

Другий день Конгресу був присвячений розгляду двох наукових питань: (1) ефективність антимонопольного регулювання роздрібного ринку продовольчих товарів (злиття, обмеження свободи конкуренції, зловживання домінуючим становищем на ринку), (2) чи є недотримання політик CSR (корпоративної соціальної відповідальності) недобросовісної комерційною практикою.

Раніше національні групи LIDC, включаючи АПНК, представили свої доповіді по кожному з питань, на підставі яких міжнародні доповідачі розробили детальні доповіді. Національним доповідачами від України за даними наукових питань виступили одні з провідних експертів України у сфері антитрасту та конкурентного права:  Тімур Бондарєв,  керуючий партнер, керівник практики антимонопольного та конкурентного права Адвокатського об'єднання Arzinger, та  Ігор Свєчкар,  партнер юридичної фірми Asters .

За підсумками доповідей та обговорень учасниками Конгресу були розроблені резолюції з пропозиціями можливих рішень розглянутих наукових питань та відповідними рекомендаціями для державних органів. З текстами резолюцій можна ознайомитися на сайті LIDC: www.ligue.org

На завершення Конгресу Сергій Шкляр ще раз подякував всім за участь і зазначив:  «Ми дякуємо всім за участь у Конгресі в Києві та дійсно раді, що маємо можливість відкрито вести діалог на такому високому міжнародному рівні, оскільки, обмінюючись досвідом і розкриваючи особливості підходів до розв'язання питань у сфері антимонопольного та конкурентного регулювання, розвиток і зміцнення чесних правил економічної конкуренції, а також гармонізація конкурентного законодавства стає не декларативною заявою, а реальними і ефективними діями» .